Interpom panelgesprek

Op bezoek bij Interpom 2024

De aardappelsector staat voor grote uitdagingen voor klimaatverandering, strengere regelgeving, toenemende ziektedruk, fluctuerende energiekosten en het voortdurende streven naar verduurzaming. De snelle veranderingen in de sector vragen om flexibele aanpassingen, met inzet van nieuwe technologieën en gerichte investeringen. Die wil Interpom ’24 tonen aan de bezoekers.

Op openingsdag zondag was er al een panelgesprek dat aansluit bij dat thema. Het ging over de aardappelverwerkende industrie met als thema 'transitie in acceleratie'. Host van het gesprek was Christophe Vermeulen van Belgapom.

Tijdens het panelgesprek kwamen verscheidene thematieken naar voren waar de aardappelindustrie momenteel mee te maken krijgt. 

Zo werd er de vraag gesteld naar de voor- en nadelen van het familiebedrijf in de aardappelsector. De korte beslissingslijnen zijn zeker een plus, nadeel is de opvolging en de beperktere financieringsmogelijkheden. Hoewel daarvoor wel oplossingen bestaan, aldus Jan de Keyser van BNP Paribas.

Groeimogelijkheden zijn er zeker nog wel, aldus Marc Van Herreweghe van Clarebout dat momenteel een nieuwe fabriek bouwt in het noorden van Frankrijk, niet ver van Duinkerke. "We zijn op dit moment actief in 120 verschillende landen. Daar willen we nog verder groeien. Daarnaast bekijken we of het in andere landen ook ziunvol is om met een product naar voren te komen. Uiteraard is er altijd wel ruimte nodig om te ondernemen.

Ondernemen en innoveren kunnen niet zonder mekaar. "Dat is allemaal duur voor de individuele teler, dus niet zo vanzelfsprekend. Daarom moeten we keuzes maken", aldus Hans Muyshondt van Pomuni. "De vraag is: hoe gaan we op een duurzame manier in de toekomst onze grondstof, de aardappel, veilig stellen. We planten die op een veld, een bodem met een historiek van duizenden jaren. Die wordt daar geplat, bespoten, geoogst en doorheen het proces bemest met als doel zoveel mogelijk kilo's te krijgen. In de toekomst moeten we meer rendement halen. De vraag stellen hoe we dat kunnen doen, creëert ideeën om out of the box  te denken.

Robotica en AI zijn al goed geïmplementeerd in de aardappelsector, weet prof. dr. ir. Imca Sampers van UGent. "Deze technieken kunnen bijvoorbeeld de krapte op de arbeidsmarkt opvangen, maar we slagen er ook in om meer gestuurd te gaan werken. We kunnen onze manier van werken aanpassen aan de kwaliteit van de grondstof. Het klimaat wijzigt continu en dat heeft een impact opdie grondstof. Daar is niks aan te doen. Daarnaast is ook datamanagement belangrijk. AI gaat veel oplossen, maar we hebben ook nood aan logica en aan bekwame mensen op de vloer."

Interpom Jan de Keyser

Je ziet op de beurs trekkers en frieten, maar ook heel veel automatisatie. Dat is heel uniek. Daar zijn we leider in met de aardappelsector en daar zit de winst.

Jan de Keyser

BNP Paribas

Interpom Imca Sampers

Datamangement is belangrijk. Meten is weten, maar we moeten ook iets doen met die data. We moeten gaan naar datagedreven outputs. 

Imca Sampers

UGent

Interpom Marc Van Herreweghe Clarebout

Om te kunnen groeien is er ruimte nodig om een fabriek te kunnen bouwen, en de nodige vergunningen. Het product moet nabij zijn, er is toegang nodig tot logistiek en voldoende werkkrachten.

Marc Van Herreweghe

Clarebout

Interpom Hans Muyshondt Pomuni

We moeten ernaar streven het netto rendement uit een hectare aardappelen fors omhoog te krijgen. Zo kan de sector verduurzamen. 

Hans Muyshondt

Pomuni